W jakie meble wyposażyć garderobę?

Home / Meble do garderoby

Garderoba coraz częściej postrzegana jest jako niezbędne pomieszczenie w domach. Również w mieszkaniach coraz częściej wydzielana jest przestrzeń na jej powstanie, jeśli tylko powierzchnia jest wystarczająca. Posiadanie garderoby zdaniem wielu osób jest niezwykle korzystne, bowiem dostęp do ubrań jest o wiele szybszy, a ponadto jest pewność tego, że zawsze są one w jak najlepszym stanie. Jeśli są przechowywane w komodach czy szafkach, często wymagają prasowania przed ich założeniem, co nie przydarza się jeśli w domu jest garderoba. Aby jednak pomieszczenie to jak najbardziej spełniało swoja funkcję użytkową, bardzo istotne jest przede wszystkim właściwe jej wyposażenie. Rozpocząć należy od dobrania odpowiednich mebli, dostosowanych nie tylko do wielkości pomieszczenia, ale również do oczekiwań jej właścicieli.

Wieszaki czy półki?

Jedną z istotniejszych kwestii przy planowaniu mebli w garderobie jest przede wszystkim to, czy ubrania mają być przechowywane na wieszakach czy na półkach. Wieszaki umożliwiają utrzymanie ich w jak najlepszym stanie, bez konieczności odświeżania czy prasowania przed kolejnym założeniem. Ubrania takie jak, płaszcze czy kurtki zajmują znacznie mniej miejsca, powieszone na wieszaku zamiast złożone i przechowywane na półce. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykonanie mebli do garderoby na indywidualne zamówienie, co sprawia, że mogą je dowolnie dopasować do swoich oczekiwań pod względem wielkości jak również funkcjonalności. To, jakie meble mają się tam znaleźć, zależne jest również od tego, co ma być przechowywane w garderobie. Jeśli mowa tylko i wyłącznie o ubraniach, można zdecydować się na przeważającą większość wieszaków. Jeśli jednak w garderobie mają być przechowywane również takie elementy jak na przykład pościel czy ręczniki, lepiej przechowywać je na półkach, odpowiednio dobranych pod względem wymiarów.

Co jeszcze w garderobie?

W meblach przeznaczonych do garderoby bardzo często projektuje się również szuflady. Służą one do przechowywania bielizny, a w przypadku męskiej odzieży również do przechowywania takich elementów jak krawaty czy paski https://mybaze.com/pl/paski-damskie/. Planując ilość szuflad, trzeba brać pod uwagę to, co ma być w nich przechowywane, aby zaplanować ich odpowiednią ilość. W garderobie powinno się znaleźć również lustro, które pozwoli bez problemu odpowiednio się ubrać. Najlepiej jeśli ma ono spore rozmiary, znaczna większość osób wybiera stojące lustra, które można dowolnie przestawiać, na przykład w zależności od tego, skąd pada światło. Jeśli garderoba nie jest zbyt duża i nie ma miejsca na postawienie takiego lustra, wówczas można zdecydować się na lustro wieszane na drzwiach szafy, dające możliwość obejrzenia całej sylwetki. Dobrze jest także znaleźć miejsce na niewielki stołek lub fotel ułatwiający na przykład zakładanie butów. Często w garderobie przechowywane są również buty, dla nich powinny być zrobione odpowiednie półki, najlepiej na dole szaf. Ilość mebli w garderobie uzależniona jest od tego, ile osób będzie z niej korzystać, jak również od tego, ile ubrań ma być w niej przechowywanych.